Świecki Instytut Dominikański z Orleanu
Święto Podwyższenia Krzyża

Patronalne święto Instytutu było tym razem szczególnym dniem nie tylko dla nas, ale dla całej katolickiej Polski. Niezwykła inicjatywa modlitewna „Polska pod Krzyżem” zjednoczyła w trwaniu pod znakiem naszego zbawienia dziesiątek, a może i setek tysięcy ludzi. Nasza Wspólnota, przeżywając dzień skupienia zorganizowany w Warszawie, łączyła się duchowo ze wszystkimi uczestnikami modlitwy zebranymi we Włocławku i w setkach innych miejsc. Oprócz uroczystej Eucharystii miałyśmy konferencję poświęconą Krzyżowi, odprawiłyśmy Drogę Krzyżową i Różaniec oraz mogłyśmy w nieograniczonym czasie trwać na adoracji Najświętszego Sakramentu. Tego dnia do grona naszej Wspólnoty dołączyła jedna nowa osoba, która rozpoczęła okres pierwszych kontaktów.
Rada Generalna i uroczystość św. Dominika

Doroczne zebranie Rady Generalnej Instytutu, zaplanowane na sierpień 2019 roku, odbyło się w Polsce. W czasie kilkudniowych obrad przypadła uroczystość św. Dominika, który to dzień przeznaczony został na świętowanie w gronie poszerzonym o sporą liczbę członkiń Prowincji Polskiej. Uczestniczyłyśmy w we wspólnotowej Eucharystii, uroczystym obiedzie i siostrzanym spotkaniu, podczas którego Radne Generalne z innych prowincji opowiedziały nam o życiu Instytutu w ich krajach: we Francji, w Anglii, na Haiti i na Wyspie La Réunion.
Rekolekcje i śluby 2019

W lipcu nasza Wspólnota odbyła doroczne rekolekcje, które prowadził o. Cyprian Klahs OP. Był to czas refleksji nad tym czym jest dla nas Kościół. Czas, w którym Bóg przemawiał do nas w Kościele i o Kościele.
Na zakończenie rekolekcji jak co roku osoby w okresie ślubów czasowych ponowiły swoją profesję na kolejny rok, a jedna z nas złożyła pierwsze śluby. Również profeski wieczyste odnowiły swoje ślubowanie.
Spotkanie formacyjne w Milanówku

Tegoroczne spotkanie osób w okresie formacji odbyło się w dniach od 2 do 5 maja w Milanówku. Poza osobami w okresie formacji pojawiło się sporo profesek wieczystych, które towarzyszyły młodym w pogłębianiu swojej świadomości czym jest życie konsekrowane w instytucie świeckim. Inspiracją tegorocznych rozważań była "Siła powołania" Papieża Franciszka w rozmowie z Fernando Prado CMF. Poza tym udało nam się również znaleźć sporo czasu na indywidualnerozmowy, dzielenie się swoją codziennością, doświadczeniami. Był także czas na dobrą zabawę i pogłębianie relacji we wspólnocie. Jednak jak zawsze, wszystko co dobre, również i to spotkanie szybko dobiegło końca i pora była wrócić do domu, ale już czekamy na kolejne spotkania.
Spotkanie świąteczno-noworoczne

Styczniowy dzień skupienia, jak co roku, składał się z dwóch części. Najpierw adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia i konferencja. Tutaj towarzyszył nam o. Roman Groszewski SJ. A potem wspólnotowe świętowanie z kolędami, prezentami, serdecznymi rozmowami i niemałą ilością śmiechu oraz... losowaniem „podopiecznych”. Kim jest owa tajemnicza „podopieczna”? To po prostu współsiostra, której przez cały kolejny rok będę towarzyszyła modlitwą i nie tylko ?
"Jeśli nie płoniemy, nie zapalamy. Odnowić pasję dla Ewangelii."

W dniach 9 – 11 X 2018 r. w Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach odbyło się sympozjum pod hasłem „Jeśli nie płoniemy, nie zapalamy. Odnowić pasję dla Ewangelii”. Z naszej wspólnoty uczestniczyło w nim siedem osób. Zostało ono zorganizowane przez cztery Konferencje Życia Konsekrowanego w Polsce: męską, żeńską, klauzurową oraz instytutów świeckich.
Na spotkaniu obecny był abp Jose Rodriguez Carballo OFM z Rzymu – sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który w swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze zagadnienia watykańskiego dokumentu „Młode wino, nowe bukłaki”. Osobom konsekrowanym towarzyszył również bp Jacek Kiciński CMF – przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród prelegentów znalazł się bp Edward Dajczak i s. Małgorzata Borkowska. Bracia dominikanie – Szymon Popławski i Krzysztof Pałys podzielili się doświadczeniem wspólnoty – swoim i starszych braci . Ważną częścią spotkania były konferencje na temat znaczenia mediów, szans na ich wykorzystanie oraz niebezpieczeństw, jakie ze sobą niosą.
© by Świecki Instytut Dominikański z Orleanu