Strona główna

Świecki Instytut Dominikański z Orleanu


Konsekracja

Świeckość

Apostolstwo

Duchowość

Formacja

Powołanie

Wspólnota

Aktualności

Świadectwa

Żyły pośród nas

Historia

Kontakt

Publikacje
o instytutach świeckich

Dokumenty Kościoła

Strona międzynarodowa

Dominikanie w Polsce

Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich

Webmaster


Czystość

Jeśli chcesz napisać do nas
      

Świadectwo


Czystość

Ubóstwo

PosłuszeństwoA są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje.
(Mt 19,12)

Aby - żyjąc w świecie - realizować ślub czystości, potrzebna jest duża dojrzałość emocjonalna, rozeznanie, a przede wszystkim głęboka więź z Bogiem. Bez tego nie sposób stawić czoła - w teorii i w praktyce - problemom, które niesie relatywizm i atmosfera panseksualizmu, a także - stawić czoła samotności, której często doświadczają członkowie instytutów świeckich, pozbawieni na co dzień wspólnoty życia.

Z Konstytucji Instytutu:

"Przez ślub czystości członkowie Instytutu odpowiadają w sposób wolny na wezwanie Boga i zobowiązują się do oddania Mu niepodzielnie swego życia w celibacie."

Paweł VI o czystości:

"Czystość wasza dowodzi światu, że można kochać bezinteresownie i ofiarnie, czerpiąc z Bożego Serca, że można radośnie oddać się wszystkim, zwłaszcza tym najbardziej opuszczonym, bez wiązania się z kimkolwiek."

/Paweł VI, Przemówienie do przełożonych generalnych Instytutów Świeckich, 20 września 1972 r./ [pełny tekst]

Konferencja O. Jakuba Kruczka OP o czystości wygłoszona podczas rekolekcji Wspólnoty w lipcu 2009 r. [posłuchaj lub pobierz]